5 Druhů zeleniny, které jsou vhodné do diety
5 DRUHŮ ZELENINY, KTERÉ JSOU VHODNÉ DO DIETY
Tímto blogem nechceme tvrdit, že díky této zelenině zhubnete, ale může Vám tuto snahu ulehčit :)
Zaměříme se především na zeleninu zelené barvy. Tato zelenina obsahuje předervším kyselinu listovou neboli vitamín B9. Zelená je barvou harmonie a léčení, jako barva vnitřní rovnováhy v těle a je fyzikální. Zelená vyjadřuje blízkost k přírodě, klid, spokojenost, vnitřní harmonii a podporuje regeneraci těla, mysli a duše. Podporuje chuť do práce a vybízí k lepším výsledkům. Lidé obklopeni zelenou barvou jsou pohodoví, klidní a vyrovnaní. Zelené potraviny obsahují nezvykle vysoké množství živin (vitamínů, minerálů, omega-3 mastných kyselin, bílkovin, antioxidantů, enzymů) a nebo mají zdraví prospěšné až léčebné účinky, např. vykazují detoxikační vastnosti či fungují jako adaptogeny (tlumí zvýšenou funkci orgánů a naopak jejich sníženou funkci povzbuzují). Zelené potraviny obvykle mohou užívat dospělí, těhotné a kojící ženy i malé děti, a to dlouhodobě, pravděpodobnost vzniku nežádoucích účinků je velmi nízká.
BROKOLICE
po mnoho let se vnímala jako zajímavá alternativa ke květáku. Je bohatá na vitamín C, E, B1 nebo B9. Ochraňuje náš organismus před volnými radikály, toxickými a rakovinotvornými látkami. Pokud jste brokolicoví, tak máte vyhráno. Má málo energie a plno výhod. Obsahuje hodně kyseliny listové (ta se hodí, i pokud se chcete rozmnožovat a výrazně ochraňuje lidský organismus proti volným radikálům, toxickým a rakovinotvorným látkám.
ŠPENÁT
navzdory všeobecnému mínění není špenát zvlášť bohatý na železo, ale i tak obsahuje cenné živiny. Podle některých výzkumů je to dobrý prostředek na prevenci rakoviny. Ve špenátu jsou obsaženy karotenoidu (i beta- karotenu), a to ve vysokých koncentracích. Obsahuje také lutein, karotenový pigment, který působí antioxidačně. Výzkumy prokázaly, že častější konzumace potravy bohaté na beta-karoten pomáhá předejít degenerace žluté skrvny oční sítnice, která často způsobuje slepotu u starších lidí. Špenát se odedávna doporučoval na vysoký krevní tlak (obsahuje hodně draslíku, který reguluje krevní tlak), anémii a také zácpu.
OKURKA
nízkoenergetická zeleninka. V salátové okurce se nachází komplex vitaminů B, vitamin C, ale i síra, mangan, fosfor, vápník, draslík a bór. Ten je důležitý pro správný vývoj kostí a kloubní chrupavky. Okurka také podporuje činnost jater, nedělá však dobře žlučníkářům. Odedávna však byla považována za účinný přípravek na udržení mladistvé pokožky, ačkoliv tehdy ještě nic netušili o její liftingových účincích. Proto ji často obsahují přípravky proti vráskám a na vyrovnávání některých pleťových defektů.
CUKETA
má velmi nízkou energetickou hodnotu, protože obsahuje kolem 91 % vody, jen trochu vlákniny a pouze kolem 4 % sacharidů. Nejcennější je vysoký obsah karotenu a minerálních látek, např. draslíku, který vyplavuje z těla nadbytečnou vodu a soli. Cuketa obsahje jen minimum kalorií. Má protirakovinné účinky a příznivě ovlivňuje činnost srdce, střev i ledvin. Konzumace cuket prospívá hlavně lidem obézním, diabetikům, pacientům s chorobami jater a žlučníku, nemocným trpícím dnou a revmatismem. Skvěle detoxikuje organismus a podporuje činnost ledvin, střev a srdce. Pomáhá při odkyselení organismu, působí proti stresu, zvyšuje imunitu a má antibakteriální účinky.
KAPUSTA
je velmi oblíbenou zeleninou, která je v našich končinách nejrozšířenější jako hlávková a růžičková. Obsahuje například vitamíny B, C, E nebo K. Z minerálů se v ní nachází hořčík, fosfor, draslík nebo sodík. Kapustičky obsahují sloučeninu indole-3-karbinol. Má hodně draslíku, manganu a vlákniny také nemá zrovna málo. Pokud můžeme doporučit, tak orestujte kapustičky na pánvi společně s ořechy a semínky a máte parádní paleo svačinu, po které se budete moci utlouct. Po orestování budou mít krásnou sladkou chuť. Kapusta je také prý superpotravina století. Obsahuje plno vitamínů A a C, vápník, fytonutrienty (bojují proti rakovině), karoteny, luteiny a plno dalších zdravých jazykolamů. Kapusta obsahuje 146 mg vápníku ve 100 gramech. Ve 100 mililitrech mléka najdeme 120,8 mg vápníku.