5 druhů nejčastějších diet a trendů ve světě stravování
V dnešní době se nejrůznější diety a redukční programy těší značné popularitě. I z tohoto důvodu jich existuje poměrně velké množství a pro mnohé jedince není výběr vhodného stravování vůbec snadný.
Seznamte se díky našemu článku s nejznámějšími a zároveň nejpopulárnějšími dietami posledních let a inspirujte se dle svých potřeb a cílů.
Ketogenní dieta
Proteinová dieta, známá také jako "bílkovinová", "cyklická ketogenní", "ketonová", či jednoduše "ketodieta", je lékařskou vědou uznávaná metoda, která už po několika týdnech přináší skvělé výsledky v hubnutí. Představena byla harvardským profesorem George L. Blackburnem, jenž zkoumal, jak lidský organismus spaluje uložené tuky.
Při běžných formách hubnutí nebo redukčních dietách může tělo přijít až o 40 % hmotnosti na úkor svalů. Svaly však fungují jako primární spalovače tuků, a když dieta skončí, metabolismus již není schopen pracovat se stejným množstvím energie ve stravě jako před dietou, a nastává tedy nežádoucí jo–jo efekt.
Profesorovi Blackburnovi se podařilo identifikovat stav zvaný ketóza a okolnosti, za nichž jej lze v organismu navodit. Na tomto základě také vznikl termín "ketogenní dieta". Jejím hlavním benefitem je, že redukce hmotnosti probíhá především na úkor tukových zásob a svalová hmota zůstává zachována, čímž se riziko jo-jo efektu minimalizuje.
Low carb - nízkosacharidová dieta
Nízkosacharidová dieta znamená, že je konzumováno méně sacharidů a vyšší podíl tuků. Nejdůležitější pak je, že dochází k minimalizaci přijaté množství cukru a škrobu. Můžete tedy jíst spoustu chutných pokrmů, dokud nebudete syti – a stále budete hubnout.
Řada nedávných, vysoce kvalitních vědeckých studií ukazuje, že nízkosacharidová dieta usnadňuje jak hubnutí, tak kontroluje hladinu cukru v krvi.
High carb - vysokosacharidová dieta
Vysokosacharidová dieta je charakterizována výraznou převahou sacharidů v poměru k makroživinám. Příjem sacharidů by měl tvořit 65 %,bílkoviny a tuky pak po 10 a 25 % z celkového energetického příjmu.
Vysokosacharidová strava se také často označuje jako dieta s vyváženým poměrem živin.
Paleolitická dieta
Paleolitická dieta, nazývaná také "paleo dieta" či "dieta doby kamenné", je často označována jako dietní režim či způsob stravování.
Zastánci paleo své zásady definují více jako životní styl než způsob stravování. Takovíto jedinci přibližují své stravovací návyky předpokládanému stravování pravěkého člověka z období paleolitu, což je nejdelší období lidských dějin, které trvalo přibližně 3 miliony let. V tomto období člověk neznal zemědělství, a živil se tedy lovem a sběrem. Zastánci tohoto stravovacího režimu předpokládají, že lidské trávení ještě není evolučně přizpůsobené produktům zemědělství (obilí a mléčné výrobky).
Lidé dodržující tuto dietu tedy vyřazují ze svého jídelníčku nebo omezují zemědělské produkty jako obiloviny, luštěniny, pečivo, mléko, sýry, zpracovávané potraviny atp. Jídelníček se tedy skládá zejména z masa, ryb, zeleniny, ovoce, hub, ořechů a vajec. Paleo strava hojně využívá tuků - avokádo, kokosový olej, olivový olej, máslo či sádlo.
IIFYM - flexibilní stravování
IIFYM (If It Fits Your Macros) je výživový systém, který vyžaduje rozložení a sledování celého jídelníčku z hlediska tří makroživin - proteiny, tuky a sacharidy. Úpravou svého denního příjmu a poměru tří typů makroživin, můžete přizpůsobit metabolismus a budování potenciálních svalů vašeho těla.
Jde o metodu založenou na tom, aby tělo dostalo přesně, co potřebuje a pomocí malých změn se měnilo podle vašich představ. Ať už je cílem ztratit tuk, získat svalovou hmotu, zvýšit sílu anebo kombinace všech tří.