Dodržujete v létě dostatečný pitný režim? Pomůže i ovoce a zelenina
Zatímco bez potravy člověk dokáže přežívat i měsíc až dva, bez vody nejvýše týden. Bohužel většina lidí se upíná spíše na jídlo a průběžné doplňování tekutin jde stranou. Pít až v momentě, kdy pocítíme žízeň přitom není vůbec správné a tělo v tomto momentu už trpí. Parné letní dny, které jsou pro organismus samy o sobě zatěžkávací zkouškou, jsou v tomto ohledu obzvlášť nebezpečné, nejohroženější skupinou jsou senioři a malé děti.
Už zřejmě patří k naší povaze, že pitný režim mnohdy podceňujeme, proto se lehčí forma dehydratace stává naším každodenním společníkem. Ruku v ruce s ní ovšem jde také nemalé množství zdravotních problémů, zvláště, když stav dlouhodobě ignorujeme nebo se stane vážnějším.
Příznaky dehydratace – únava, bolest hlavy i teploty
Mezi typické projevy dehydratace patří sucho v ústech, snížený výkon i zhoršená termoregulace a nechuť k jídlu. V případě vyššího nedostatku tekutin se setkáváme i s bolestmi hlavy, únavou, poruchami koncentrace nebo vyšší tepovou frekvencí a teplotami. Typickým příznakem je i tmavší odstín moči a zácpa, v horších případech pak vznik ledvinových kamenů. Vážná a dlouhodobá dehydratace pak končí kolapsem krevního oběhu, k té však dochází až po desítkách hodin či v okamžiku extrémní fyzické zátěže a teploty vzduchu.
Nedostatečný příjem tekutin má zároveň negativní dopad i na hubnutí, kdy dochází ke zpomalování metabolismu a na stav pokožky (vznik vrásek, zhoršená elasticita).
Není tedy sporu ani pochyb o tom, že dehydratace je pro náš organismus vysoce nebezpečná – naše tělo je z velké části tvořeno právě vodou (u dospělého člověka 50–60 %), a potřebujeme ji pro zajištění a udržení mnoha životně důležitých funkcí.
Co pít? Kohoutkovou vodu, čaje i čerstvé šťávy
Naprostým základem pitného režimu je kohoutková voda, tu je dobrou profiltrovat například ve filtrační konvici – proces filtrace totiž zbavuje vodu všech možných škodlivých látek. Dopřát si můžete i minerální vody a neperlivé stolní vody, které můžete vylepšit o plátek citrónu, čerstvé ovoce, lístky máty nebo třeba semínka chia. Ty pomáhají zasytit a navíc hydratují organismus i zevnitř.
Vedle vody jsou vhodné i ovocné nebo bylinné čaje (ovšem neslazené), ovocné a zeleninové šťávy nebo smoothie (ředěné).
Alkohol vysušuje, zato salátová okurka nebo jahody obsahují přes 90 % vody
Co je naopak tabu, tak alkoholické nápoje. Bohužel mají tendenci dehydratovat organismus, což je přesně opačný efekt, kterého chceme docílit. Nevhodné jsou i slazené nápoje nebo limonády, a to kvůli množství cukru.
S příjmem tekutin naopak může pomoct konzumace zeleniny a ovoce s vysokým obsahem vody (přibližně 90 %). V rámci zeleniny přijde vhod salátová okurka, ledový salát, rajče, cuketa, meloun nebo brokolice. U ovoce pak třeba jahody, broskve, pomeranče, ananas nebo jablka.
Kolik tekutin by měl člověk denně vypít? Odpověď není jednoznačná
Obecně se udává, že by dospělý člověk měl vypít zhruba 2–3 litry denně. Tekutiny je nutné konzumovat průběžně během celého dne s ohledem na fyzickou aktivitu, věk, teplotu ovzduší atp. Není správné, pokud večer před spaním vypijeme tři sklenice vody, abychom měli splněno. Lékaři nárazové přepití odsuzují a dokonce jej označují za nebezpečné.
Když se podíváme na vhodný denní pitný režim s ohledem na váhu těla, doporučení jsou následující:
- 50 kg = 1,5–3,5 l tekutin
- 60 kg = 1,7–3,8 l tekutin
- 70 kg = 2–4 l tekutin
- 80 kg = 2,2–4,2 l tekutin
Proč je hydratace důležitá – můžete spálit více kalorií i urychlit regeneraci
Důvodů, proč denně dostatečně pít je celá spousta. Předně stojí za zmínku fakt, že dostatečná hydratace brání zadržování vody v těle a podkoží. Zlepšuje se také celková rovnováha sodíku a zvyšuje se sportovní výkonnost, kterou vynaložíte třeba v posilovně nebo během horské túry.
Mezi další důvody patří:
- při dodržování pitného režimu se lidské tělo více zapojuje, což vede ke spálení několika kalorií navíc
- díky pitnému režimu se vyhnete problémům s ledvinami, které nebudou mít, jak odvádět nežádoucí odpad v těle
- zkvalitníte a zrychlíte tím regeneraci, která je pro organismus veledůležitá