Je snídaně opravdu tak důležitá, nebo jde jen o zaběhlý mýtus?
Dnešní rychlá doba neumožňuje jíst vždy tak, jak by tělo pro zdravé fungování potřebovalo. Podle studií stále více Čechů nesnídá, a to včetně dětí. Přemíra povinností a časová tíseň před odchodem do práce a školy je důvodem, proč řada lidí vynechává snídani, nebo jí za běhu. Přečtěte si, proč se na snídani nevyplácí zapomínat, kdy se do ní pustit a jak by měla vypadat.
Udělá z vás snídaně energičtějšího, pracovitějšího i štíhlejšího člověka?
Snídaně je pro organismus všeobecně důležitá – nejen ve chvíli, kdy vstáváme, ale i po zbytek dne. Tělo potřebuje po nočním půstu doplnit živiny, tekutiny a také energii, nezbytnou pro fyzickou i duševní aktivitu. Přesto je snídaně pokrmem, o kterém si mnozí myslí, že se přeceňuje.
Pár důvodů, které zvážit, než vynecháte snídani:
- Je nezbytná k nastartování metabolismu a spalování kalorií v průběhu dne – může tedy pomoct i s hubnutím.
- Podporuje míru soustředění a efektivity práce.
- Zabraňuje nástupu brzké únavy a vyčerpání už v dopoledních hodinách.
- Předchází mlsání a přejídání se během dne, a tím pádem riziku obezity. Výzkum prokázal, že jedinci, kteří nesnídají, mívají špatnou skladbu jídelníčku a přijímají více sacharidů a tuků než je optimum.
- Jde o způsob, jak do těla dostat důležité mikroživiny, tedy vitamíny a minerály. Při vynechání snídaně pak nemusíme na denní doporučenou dávku vůbec dosáhnout.
- Navozuje psychickou pohodu, zatímco hlad vede k podrážděnosti i nervozitě.
- Snižuje hladinu stresového hormonu kortizolu, který tělo v noci uvolňuje z nadledvinek a právě ráno je jeho hladina nejvyšší.
V případě, že se snídani člověk vyhýbá pravidelně a dlouhodobě, postupem času zvyšuje riziku vzniku kardiovaskulárních chorob.
Kdy je nejlepší čas snídat
Vhodné je snídat do 30, maximálně 90 minut po probuzení. Čím dříve se člověk nasnídá, tím lépe pro metabolismus. Nejčastěji se jako vůbec nejlepší možný čas zmiňuje sedmá hodina ranní, kdy dochází k uvolnění většího množství inzulinu do krve, záleží ale i na celkovém denním harmonogramu člověka. Když jíte ve stejnou dobu každý den, trávící i nervový systém se přizpůsobí. Lepší je také snídat až poté, co se tělo trochu rozhýbe, aby žaludek dokázal jídlo lépe vstřebat.
Nemáte ráno hlad? Na vině můžou být stravovací návyky, hormony i zdravotní problémy
Řada lidí snídani vynechává z prostého důvodu – nemá po probuzení hlad. I v tomto případě je snídaně každopádně doporučována, ač například v menší a lehčí formě (např. kus ovoce a hrst ořechů, jogurt s granolou, ovocné smoothie). Příčin, proč hlad nepřišel, může být hned několik. Častým prohřeškem je příliš pozdní a sytá večeře bohatá na proteiny a tuky, nebo noční mlsání, které zaneprázdní trávicí systém na další hodiny. Dá se pak očekávat, že si organismus po probuzení okamžitě neřekne o novou porci živin a energie.
Na vině může být také kolísavá hladina hormonů (např. epinefrinu, ghrelinu či leptinu) přes noc i nad ránem. Právě v ranních hodinách organismus vylučuje hormony, které tělu pomáhají s probuzením a rozhýbáním se po nočním odpočinku, kdy způsobují příval energie a zvyšují hladinu cukru v krvi. Můžou být zároveň i důvodem, proč je po probuzení hlad menší. U žen pak může chuť k jídlu snižovat i hormon estrogen, kterého je v těle nejvíce během ovulace.
Ve hře můžou být zároveň i další, mnohdy závažnější důvody. Kromě těhotenství může jít i o vedlejší efekt léků, problémy se štítnou žlázou, nebo onemocnění jater a ledvin. Máte-li podezření, že by k vašemu rannímu nechutenství mohlo přispívat onemocnění, na místě je konzultace s lékařem.
Jak vypadá ideální snídaně podle nutričních specialistů a kterým potravinám se naopak vyhnout
Snídaně by měla tvořit 20–30 % z celkového denního příjmu energie a být vhodnou kombinací živin získaných z ovoce, zeleniny, obilovin a bílkovin. Aby byla snídaně co nejvýživnější, je zároveň na místě volit nezpracované potraviny.
Obzvlášť důležité jsou bílkoviny (jogurty včetně rostlinných, nízkotučné sýry, vejce, ořechy, semínka) a komplexní sacharidy (celozrnné pečivo, ovesné vločky), zapomínat ale nesmíme ani na zdravé tuky (ořechy, avokádo). Omezte naopak zpracované cereálie a pečivo, které obsahují velké množství přidaných cukrů a mají malou výživovou hodnotu, stejně jako uzeniny a salámy s vysokým obsahem nasycených tuků a soli.
K pití lze doporučit neslazený zelený i ovocný čaj, kávu (ovšem ne na prázdný žaludek!), čerstvou šťávu, džus naředěný vodou i vodu samotnou, případně s citrónem.
Tipy na sladkou snídani bez výčitek
- banánové proteinové lívance ze špaldové mouky
- quinoa nasladko se skořicí a lesním ovocem
- jarní jogurtové smoothie s mangem a kurkumou
- rychlé proteinové palačinky se zkaramelizovanými jablky a skořicí
- vláčné mrkvové muffiny s vlašskými ořechy
- proteinová smoothie bowl s jablky, hruškami a ořechy
- domácí vanilkové vafle s proteinem
Co dělat, když ráno opravdu nestíháte: I rychlé řešení může být kvalitní
I v tom případě, že ráno nestíháte, nebo se vám jednoduše nechce přivstat, existuje pohodlné a především rychlé řešení, jak si během pár minut dopřát plnohodnotnou a zdravou snídani.
Ve Fit-day nabízíme široký snídaňový sortiment, který zahrnuje například proteinová smoothie s vysokým podílem ovocné složky, bezlepkové ovesné kaše s MCT olejem pro rychlé doplnění energie nebo nadýchané proteinové koláčky a jemné chia pudinky bohaté na omega-3 mastné kyseliny a vlákninu. Perfektně vyvážené složení zajišťuje ranní příjem živin v optimálním poměru a obsahuje pouze nejkvalitnější přírodní ingredience. Věříme, že vždy existuje lepší řešení než bílé pečivo, nebo doslazované snídaňové cereálie.