Jóga a její pozitivní účinky. Začněte se cvičením ještě dnes
rProspět svému zdraví můžeme mnoha způsoby. Kromě vyváženého jídelníčku plného ovoce a zeleniny, dostatečného pitného režimu a spánku je zcela nezbytné zařadit do svého dne tolik pohybu, kolik jen můžete. Pokud potřebuje zpevnit tělo, zbavit se pár přebytečných kilogramů nebo zapracovat na flexibilitě, zkuste se zamyslet nad jógou, která se v posledních letech hojně diskutuje. Neprospívá přitom pouze tělu, ale i mysli.
Podle dostupných údajů dnes jógu cvičí asi 300 milionů lidí po celém světě. Na výběr je také z více než sta odlišných stylů cvičení, tradičních i moderních, kterým se navíc můžete věnovat i z pohodlí domova díky nepřebernému množství online lekcí, programů a aplikací. Jóga se jednoduše zdá být tím pravým univerzálním cvičením pro každého, bez ohledu na věk a zdravotní stav.
Co všechno se tedy skrývá za označením jóga, odkud pramení její obliba, jakými způsoby může tělu prospět a hlavně – jak s jógou začít, když vás zaujala?
Jóga je mnohem víc, než jen série cviků
Protože mnoho lidí zná fyzické benefity, které jóga tělu přináší, automaticky ji považuje za druh cvičení. Ve skutečnosti ale nejde jen o fyzickou aktivitu, ale také o stav mysli a osvojení si životního stylu.
Učí nás, jak se zklidnit, jak odplavit stres a jak se soustředit. Mnozí odborníci jsou toho názoru, že právě díky tomu má jóga daleko vyšší efektivnost než jiná cvičení jí podobná. Jde o ucelený soubor hodnot, který se po dlouhá staletí vyvíjí.
Pokud vás zajímá samotný výraz jóga, dá se nejlépe přeložit jako spojení.
Zrodila se před 5 000 lety a na západ pronikla až v 19. století
I když jsou nejstarší zmínky o józe staré více než 5 000 let a pochází ze severu starověké Indie (což také dokládají indické náboženské texty védy), přes oceán jóga pronikla až v 19. století. Důvodem byl zvýšený zájem o východní učení a filozofii. Do Spojených států v té době zavítal také velký počet jogínských mistrů, kteří veřejně vystupovali, publikovali knihy a celkově se zasloužili o popularizaci moderní jógy tak, jak ji známe dnes.
V našich končinách je zvýšený zájem o jógu spjatý s 60. léty minulého století.
Mezi 5 zemí, kde se dnes jóga cvičí nejvíce patří Kanada, Singapur, Austrálie, Irsko a Spojené státy americké. Na šesté pozici je pak samotná Indie. Statistiky dále ukazují, že jógu ze 72 % cvičí ženy, a výrazně tak přečíslují muže.
Zdravotní benefity jógy – prospěje fyzickému i duševnímu zdraví
Jak potvrzují provedené výzkumy i letité zkušenosti, pravidelné cvičení jógy pozitivně působí na lidské tělo jako celek a přispívá i k celkové vitalitě. Přesněji se jedná o:
- zlepšení síly, rovnováhy a flexibility
- zpevnění postavy
- redukci váhy
- lepší dechové návyky a cirkulaci krve
- podporu zdraví srdce
- pomoc při chronických bolestech, artritidě i bolestech dolní části zad, krku a hlavy
Jak už bylo zmíněno, jóga prospívá také stavu naší mysli. Přispívá k:
- relaxaci a zklidnění
- odplavení stresu
- vyšší míře pozornosti, soustředění a produktivity
Existují také důkazy, že je jóga prospěšná i v době těhotenství (existují ale určitá omezení) a menopauzy, kdy zmírňuje fyzické příznaky jakými jsou například návaly horka, ale i ty psychické jako úzkost a deprese.
Jak vybrat správný styl jógy? Seznamte se s nejrozšířenější hatha jógou, akční power jógou ale i vinyasa jógou pro pokročilejší
Jak bylo zmíněno v úvodu, existuje na několik desítek stylů jógy. Ty se liší svou náročností, podmínkami i slibovaným efektem. Představme si proto čtyři z nejznámějších a nejrozšířenějších druhů:
Hatha jóga se cvičí nejčastěji
Mezi nejčastěji praktikované druhy jógy patří takzvaná hatha jóga, při níž se cvičí pouze takové cviky, jež se soustřeďují na koordinaci dechu a meditaci. Nečekejte žádné rychlé cviky, právě naopak – součástí hatha jógy jsou plynulé povahy, které vedou k celkovému vyvážení těla a ke zlepšení rovnováhy.
Hubnutí s power jógou
Jedná se o náročnější sestavy cviků, které velkou měrou přispívají ke spalování kalorií a ztrátě nechtěných kilogramů. Power jóga klade větší důraz na fyzickou aktivitu než na meditaci. Je ideálním nástrojem pro formování těla.
Bikram jóga – srovnáte se s vysokou teplotou a vlhkostí vzduchu?
V posledních letech se dostává do popředí takzvaná bikram jóga známá také jako hot jóga, která se cvičí v místnostech, kde vlhkost vzduchu překračuje čtyřicet procent a teplota hodnotu 42 °C. Jinými slovy nemluvíme o cvičení vhodném pro každého, zvláště ne pro ty, kdo trpí na nízký krevní tlak. Na oplátku tento druh cvičení pozitivně působí na prokrvení těla, posiluje imunitu, ale třeba také zvyšuje kapacitu plic.
Vinyasa neboli flow jóga pro pokročilejší
Vinyasa jóga je určená spíše zkušenějším a jde o sérii pozic, při kterých dochází k propojení dechu s pohybem. Cvičení se tedy řídí rytmem dechu a dochází k plynulým přechodům z jedné pozice do druhé. Tento styl jógy dokáže zlepšit dýchací návyky i flexibilitu a zároveň přispívá ke zklidnění mysli.
Tím prvním základním cvikem zpravidla bývá pozdrav slunce, který možná také důvěrně znáte. A pokud ne, pojďme si ho představit.
Pozdrav slunce jako nejznámější jógová sestava
Pozdrav slunce je také ideálním ranním rozcvičením, které pomůže s protažením a zahřátím tělem po ránu.
- Nejdříve uzemníme chodidla na podlaze (narovnáme se, vytáhneme hlavu, hluboký nádech, výdech).
- Nadechneme se vzhůru (ruce necháváme volně stoupat vzhůru).
- S výdechem se hluboce předkloníme.
- Přemístíme se do polohy aktivního planku.
- Poté přejdeme do pozice chaturangy (pokládáme kolena na zem, s výdechem klesáme dolů, lokty jsou od těla).
- Přemísťujeme se do pozice psa (hlava jde nahoru, odtlačujeme se od ramen vzhůru, otvírá se hrudník).
- S výdechem přecházíme do stabilní střechy.
Z této pozice se už můžeme dostat zpátky do vzpřímené polohy, případně můžeme v pozici střechy protáhnout nohy (vystrčíme levou nohu vzhůru, poté pravou).
Co čeká na začátečníky
Pokud je pro vás jóga dosud neprozkoumaným územím, ale zaujala vás natolik, že byste se jí chtěli věnovat a poznat na vlastní kůži některé z jejích benefitů, přinášíme pár tipů, jak začít. I když existuje mnoho odborné literatury rozebírající jógu, na úvod doporučujeme cvičit podle lektora a jeho pokynů – ať už v rámci živého tréninku nebo podle toho v mobilní aplikaci, programu či videoklipu.
Pro začátek budete potřebovat pohodlné a vzdušné oblečení (nesmí vás omezovat v pohybu) a cvičte pokud možno naboso. Vyplatí se i investice do speciální podložky na jógu, s jejíž pomocí se cvičení stane nejen příjemnějším, ale především kvalitnějším.
V domácím prostředí se snažte najít tiché a čisté místo, které vás nebude ničím rozptylovat a kde budete mít zároveň dostatek prostoru. Mobil i jinou elektroniku nechte ideálně v jiné místnosti, ale pokud jste se rozhodli s pomocí telefonu cvičit, ztlumte si alespoň zvonění i veškerá upozornění po dobu lekce. Naslouchejte lektorovi a snažte se jeho pokyny s co nejklidnější myslí následovat. Pomoct může i meditační hudba.
Důležitá je také pravidelnost jednotlivých lekcí – pokud si nevyberete kompletní plán a necháte cvičení na časových možnostech a vlastní chuti, zkuste se k józe vracet alespoň 2–3x týdně. Pokud vás budou trápit některé nezodpovězené otázky, existuje nejedno fórum a skupina, sdružující nadšence do jógy, kde se vám určitě dostane odpovědi.
Zažeňte hlad a doplňte energii nejen po józe s Fit-day proteiny Premium
Nezapomínejte ani na to, nakolik náročná může lekce jógy být. Ať už se ke cvičení dostanete ráno nebo odpoledne, je důležité doplnit bílkoviny, energii a zasytit organismus. Právě za tímto účelem vznikla unikátní řada přírodních Fit-Day proteinů Premium, které dodají tělu vše potřebné po aktivitách, jakými je právě jóga, ale třeba i běh, pilates nebo spinning.
Ve složení najdete kromě více než 29 gramů mikronizovaného proteinu i rýžový sirup, který neslouží jako sladidlo, ale funguje jako dlouhý sacharid (podobně jako např. ovesné vločky), což znamená, že uvolňuje energii postupně v delším časovém úseku. Koktejly jsou dostupné v pěti lahodných příchutích, těšit se můžete třeba na čokoládovou, banánovou, karamelovou, lískovo oříškovou nebo naturální variantu.