Krásné opálení - co jíst?
KRÁSNÉ OPÁLENÍ - CO JÍST?
Beta-karoten
je zástupce karotenoidů a je jakýmsi “přechůdcem vitamínu” A. Vysoký obsah beta-karotenu má např. mrkev, při její konzumaci se dostane beta-karoten do sliznice tenkého střeva a z vytvoří se z něj vitamín A. Beta-karotenem se člověk nemůže předávkovat, nadbytečné množství se z těla vyloučí. Beta-karoten jako takový nám chrání pokožku před nežádoucími účinky slunečního žáření a dopomůže nám ke krásnému opálení. Také má silné antioxidační účinky, a tím pomáhá neutralizovat volné radikály, které se tvoří díky působení UV záření. Můžeme tak pomoci oddálit nežádoucí projevy jako např. zčervenání pokožky a její následné loupání. Ovšem pozor, ani zvýšený příjem beta-karotenu neznamená, že nebudeme pokožku chránit opalovacím krémem!
Jaké potraviny obsahují beta-karoten? Mrkev, kapusta, kedlubny, špenát, hlávkový salát, batáty, mangold, dýně, ...
Vitamin E
je souhrnné pojmenování přírodních chemických látek - tokoferolů. Řadí se mezi vitamíny rozpustné v tucích, je důležitým antioxidantem, dalo by se říci, že je nejdůležitějším antioxidantem v těle, chrání naše buňky před poškozením volnými radikály, tzn. před škodlivým UV zářením, ale také před vznikem vrásek a celkově zlepšuje stav pleti. Potřeba vitamínu E se zvyšuje při zvýšeném příjmu nenasycených tuků, protože vitamín se vstřebává jen společně s tuky.
Jaké potraviny obsahují vitamín E? Rostlinné oleje, mandle, arašídy, slunečnicová semínka, lněná semínka, obilné klíčky, avokádo, lískové oříšky, máslo, mléko, burské oříšky, sója, maso savců, ...
Lykopen
můžeme také řadit mezi kartenoiy. Jedná se o čevené barvivo s antioxidačním účiny a se schopností absorbovat světlo. Lykopen je chemicky relativně stabilní, takže v potravinách i lidském těle degraduje pomaleji než např. beta-karoten. Hlavním zdrojem lykopenu jsou rajčata. Naše tělo ovšem efektivněji přijímá lykopen z tepelně upravených rajčat než ze syrových. Samozřejmě ale na čerstvá rajčata nezapomínejme. Optimální denní dávku lykopenu však získáme až konzumací 12 kusů dobře zralých rajčat. Lykopen efektivně využijeme také s přítomností tuk, taže můžeme rajčata “zakápnout” olivovým olejem a je to :-)
Jaké další potraviny obsahují lykopen? Rajčata, vodní meloun, červený grapefruit, posed bílý, šípek růže, guava, ...
Lutein
opět řadíme mezi kartenoidy. Zde se jená o žlutooranžové xantofylové barvivo, lutein je produkován výhradě rostlinami a ve větším množství jej nalezneme např. v listové zelenině, jako v kapustě nebo špěnátu, menší obsah luteinu mají i listy pampelišky nebo vodnice. Lutein je přirozenou součástí lidského jídelníčku, pokud jsou v něm zařazeny ovoce a zelenina. Nejvýraznějším vedlejším účinkem při nadměrném užívání luteinu je tzv. karotenodermie, která se projevuje bronzovým zabarvením pleti.
Jaké další potraviny obsahují lutein? Kapusta, špenát, lichořeřišnice (žluté květy i listy), kadeřávek, listy pampelišek, vodnice, mangold, potočnic lékařská, hrách setý, římský salát, cukety, růžičková kapusta, pistáciové ořechy, brokolice, mrkev, kiwi, vejce uvařená natvrdo, ...
Tyrosin
je jednou z 20 základních proteinogenní aminokyselin. Tyrosin se podílí na výrobě adrenalinu, noradrenalinu, dopaminu, hormonů štítné žlázy a napomáhá produkci melaninu (pigment kůže).
Jaké potraviny obsahují tyrosin? Maso (kuřecí, krůtí, losos, tuňák, ...), vejce, mléčné výrobky, sója, ořechy, semínka, ...