Proteinová dieta: Princip a jídelníček pro efektivní hubnutí
Proteinová dieta (také bílkovinová či bílkovinná) patří mezi jedny z nejznámějších a nejpopulárnějších redukčních programů. Není se čemu divit, jedná o léty prověřenou metodu snižování tělesné hmotnosti. Před více než 40 lety ji popsal George L. Blackburn, který působil na Harvardově univerzitě jako zástupce ředitele divize výživy. I díky jeho práci je dnes dieta mezi lidmi vcelku oblíbená. Jaký je tedy její princip, pro koho je vhodná a nakolik striktní jsou pravidla?
Na úvod je zapotřebí definovat bílkovinu jako takovou.
Co je to bílkovina a k čemu slouží?
Bílkovina představuje jednu z hlavních makroživin v naší výživě, pro lidské tělo je tedy nenahraditelná.
Jelikož tělesné bílkoviny podléhají rozkladu a následně jsou znovu vytvářeny v průběhů tzv. anabolických dějů, jejich dostatečný příjem v rámci vyvážené stravy je jednoduše nezbytný.
Bílkoviny mají pozitivní vliv na:
- strukturální funkce (výstavba a obnova buněk),
- imunitní funkce,
- nutriční funkce (příjem využitelné energie)
a jsou podstatnou součástí regulačních a metabolických procesů.
Princip proteinové diety
Princip diety je velmi jednoduchý - redukční program vyžaduje zvýšenou konzumaci kvalitních bílkovin a omezený příjem sacharidů a tuků. Díky tomu se organismus uměle navodí do stavu tzv. ketózy, tedy situace, kdy tělo začne cíleně spalovat vlastní tukovou tkáň, které se snad každý člověk milerád zbaví.
Tělo v tomto bodě využívá tukové buňky coby náhradní zdroj energie namísto sacharidů, jejichž příjem je maximálně omezený. Díky zvýšené konzumaci bílkovin se zároveň nehubnou svaly, což je velmi výhodné a pro mnohé ideální představa dietního plánu.
Jak funguje jídelníček?
Během dne postačí dva až tři běžné pokrmy jednoduše nahradit specifickými jídly bohatými na bílkoviny, nejčastěji proteinovými koktejly. Ty se vyznačují minimální energetickou hodnotou, sytostí a pochopitelně vysokým poměrem potřebných bílkovin.
Omezení při proteinové dietě
Hlavní je minimalizovat příjem potravin obsahujících sacharidy a tuky. Mezi zakázané potraviny, které by mohly zhatit výsledek diety, se proto mimo jiné řadí:
- slazené a alkoholické nápoje
- uzeniny jako párky a salámy
- pečivo, dezerty, sušenky a koláče
- marmelády, kompoty a sladké pomazánky
Doporučované potraviny
Během diety jsou naopak povolené ryby jako je pstruh, candát, okoun či treska a také krůtí a kuřecí maso. Obecně se však doporučuje maso příliš nekonzumovat, a to z důvodu vysokého podílu bílkoviny v samotných proteinových koktejlech (minimálně ze začátku diety).
Ze zeleniny vsaďte na brokolici, zelené fazole, celer anebo pórek. Výborný je také lilek, rukola, špenát, veškeré luštěniny a lesní houby. Hodně oblíbenou potravinou při proteinové dietě je rovněž tofu a nezapomínejte ani na oříšky. Ty však musí být v naturální formě bez soli.
Přednosti programu
Bílkovinová dieta se obecně považuje za poměrně přirozené a pro tělo bezpečné hubnutí. Odbourává se při něm především tuková hmota a nikoliv svalovina. Tělo dostává potřebné množství proteinů, a proto svaly nemohou ubývat tak rychle, jako je tomu při drastickém hladovění a u mnoha jiných typů diet.
Během proteinové diety také nebudete trpět stresem z pocitu, že vaše tělo má nedostatek živin a vy trpíte hladem. Díky tomu redukční program předchází nechvalně známému jojo efektu a opětovnému přibrání na váze.
Nevýhody programu
I proteinová dieta má své nevýhody. Základem je absolvovat ji pod lékařským dohledem. Na rychle odbourávané tuky se bohužel dokážou navázat i pro lidský organismus škodlivé látky. Odborník by proto měl člověka během hubnutí pravidelně kontrolovat.
Dietní program se také nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, dospívajícím a osobám s onemocněním ledvin, jater a srdce.