Vyzrajte na jarní detox se správným jídelníčkem. Jak na něj?
S blížícím se jarem nastává ten nejlepší možný čas pro pořádný detox organismu, a je proto dost možné, že nad ním v tomto okamžiku uvažujete i vy... a určitě nejste sami. Kdo by se nechtěl cítit svěží, plný energie a navíc udělat něco pro své zdraví? Náš článek vás provede všemi úskalími správně sestaveného a fungujícího detoxikačního jídelníčku.
Jak poznat, že nastal čas na detox
Cílem očistné kúry je především zbavit tělo toxinů a dalších nebezpečných látek, které se v organismu nahromadily v průběhu uplynulých zimních měsíců. Ty se většinou nesou v duchu těžších, hůře stravitelných jídel a chybějícím pohybu (obzvlášť na čerstvém vzduchu), což se samozřejmě negativně podepisuje na lidském zdraví.
Pokud si nejste jistí, jestli jste správným adeptem na detox, zaměřte se na signály, které vaše tělo vysílá. Mezi nejčastější příznaky patří:
- přetrvávající únava,
- neschopnost soustředit se,
- neustálá chuť na cukr,
- trávicí potíže,
- bolesti kloubů,
- neúspěšné pokusy zhubnout,
- problémy s usínáním
- nebo zhoršený stav pleti.
Klíčem k vnitřní očistě je pak správně sestavený detoxikační jídelníček. Jak na něj?
Identifikujte toxické potraviny a nahraďte je zdravějšími
Prvním krokem je identifikování toxických potravin. Ty následně odstraňte z jednotlivých pokrmů na 5–7 dní, respektive na celou dobu plánovaného detoxu (může trvat až měsíc).
Dalším bodem je sestavení jídelníčku, který bude obsahovat potraviny podporující střeva, játra a další části trávicího traktu. Měly by mít dostatek vody, vitamínů, minerálů a také vlákniny, která zmiňovaný trávicí trakt posiluje a nastoluje v něm rovnováhu.
Důležité jsou také bílkoviny
Podle odborníků je důležité zaměřit se také na příjem bílkovin, které jsou základním kamenem detoxikačního procesu. Najdeme je například v luštěninách nebo v mléčných výrobcích, ovšem ty je dobré spíše omezit. Obsahují totiž nejen toxiny, kterých se chcete zbavit, ale také hormony. Ideální volbou (nejen) v době detoxu proto mohou být přírodní proteinové nápoje obsahující kvalitní a snadno stravitelné rostlinné bílkoviny.
Kromě jiného přidejte do svého detoxikačního jídelníčku také hodně zeleniny, která má nízký obsah škrobu, dále naturální ořechy a z ovoce borůvky, pomeranče, grapefruity nebo nízkokalorický, leč velice sladký ananas a banány coby zdroj draslíku.
V rámci pitného režimu jsou vhodné bylinkové a zelené čaje bez cukru, kombucha nebo filtrovaná neperlivá voda.
Jak může vypadat váš detoxikační jídelníček
Tipy na snídani:
- čerstvá šťáva z jablek, pomeranče a kiwi
- ovocná smoothie bowl
- pohanková kaše s ovocem
- Fit-Day smoothie detox
Tipy na dopolední svačinu:
- celozrnný chléb, pomazánka z tofu, zelenina
- nastrouhaná mrkev s jablkem
- žitný chléb, pomazánka z červené řepy
Tipy na oběd:
- zeleninový salát s tofu
- pečená zelenina s humusem nebo quinoou
- buddha bowl
- polévka: dýňová, brokolicová, mrkvová nebo třeba fazolová
Tipy na odpolední svačinu:
- banán a jablko, případně hrst ořechů
- chia puding
- Fit-day smoothie - různé příchutě
Tipy na večeři:
- houbové rizoto
- plněný batát
- jáhlový nákyp s mandlemi
- Fit-day protein premium čokoláda
Ukázkový recept: Detoxikační smoothie s červenou řepou a ananasem
Ingredience:
45 g Fit-day protein premium natural
1 menší červená řepa
čtvrtina ananasu
1/2 malé lžičky mleté skořice
100 ml vody
Postup:
Červenou řepu a ananas nakrájíme na menší kousky a vložíme do mixéru. Přidáme odměrku proteinu, vodu a mletou skořici. Pečlivě mixujeme, dokud nevznikne jemné smoothie husté konzistence, které nejen skvěle chutná, ale především zbavuje tělo toxinů. Je-li smoothie příliš husté, můžeme ho zředit vodou.
Obecné zásady, kterých se držet při sestavování jídelníčku
S pomocí několika jednoduchých pravidel nemusí být detoxikační jídelníček výzvou:
- pijte dostatek vody (2,5–3 l denně)
- jezte co nejvíce zeleniny
- ovoce konzumujte vždy čerstvé a zralé
- vyhněte se živočišným bílkovinám
- zakomponujte do jídelníčku superpotraviny
- pečivo volte pouze bezlepkové
- příjem tuků omezte na ty pro tělo prospěšné (ořechy, semínka, avokádo atd.)
Dobré je mít na paměti i to, že detox rozhodně není redukční dieta a hubnutí tedy není cílem (i když k němu samozřejmě může dojít)! Stejně tak by vás za žádných okolností neměl trápit hlad.
Jarní detox těla není jen o správném stravování
Stejně jako hubnutí není jenom o jídle, ani detox těla není jenom o správném stravování a dostatečném pitném režimu. Jeho součástí je mimo jiné i každodenní pohyb a kvalitní spánek, který by měl trvat alespoň sedm hodin. Dejte si pozor na přespání i nevyspání. V obou případech si škodíme. Abyste svůj spánek zkvalitnili, vypěstujte si své každodenní rutiny. Choďte spát ve stejnou hodinu, stejně tak ve stejný čas vstávejte. V neposlední řadě je důležité vyhýbat se stresu, který tělu výrazně škodí.
Pokud byste se rádi pustili do kompletní detoxikační kúry, kde se dozvíte veškeré potřebné informace, jak dopřát tělu čas na regeneraci a zbavit jej nahromaděných toxinů, je tady pro vás Jitčin detox – unikátní detoxikační plán na 20 dní. Součástí Jitčina detoxu je propracovaný jídelníček s jednoduchými recepty i vybrané produkty z řady proteinů, smoothie a superpotravin.